Aasta 2024 on kuulutatud Muhu tooli aastaks! Sellel aastal on erilise tähelepanu alla seatud Muhu talutool.
Aasta 2024 on kuulutatud Muhu tooli aastaks! Sellel aastal on erilise tähelepanu alla seatud Muhu talutool.
Iga Muhu majapidamises valmistatud tool on eriline, sest sellist on maailmas ainult üks. Muhu toole meisterdati taluperemeeste ja meistrite poolt, igal ühel oma ilu, detailid ning sümboolika. Kellel õnnestus 2023 aastal ERMis suurt talutoolide näitust külastada, nägi oma silmaga kui vaimustavalt erinev see pilt on, mandri toolid on sarnased, iga saar eristub aga vormi, töövõtete ja ilumeele poolest.
Muhu Muuseum koostöös Muhu Pärandikooliga plaanivad sellel suvel kokku panna kaks näitust - üks tervetest Muhu toolidest ja teine katkistest või juba poolenisti hävinud toolidest. Lagunevate toolide näitus on eriti oluline seetõttu, et nende väärtuses kiputakse kahtlema, kui neid on aastakümneid ühest kohast teise tõstetud, võivad nad lõkkes lõpetada. Meie roll on tänasel päeval neid märgata, hävimisest hoida ja armastada.
ÜLESKUTSE on paluda kõiki oma kodutaludes, aitades ja kuurides uue pilguga ringi vaatama - et kas kõik see vähene vanavara, mis veel alles ja kohalikku päritolu, on kenasti kuivas kohas ja hoolega hoiule võetud, ei ole niiskes ja koidel järada!
Kas ka katkistel toolidel on väärtus? On, ja mitte ainult emotsionaalne, vaid ka kultuurilooline, vahest rahaline, paljudel juhtudel on võimalus taastada ka tooli algne kasutusväärtus või leida sellele uus funktsioon sisustuselemendina. Kuidas või mida saaks korda teha või mida nendega siis üldse teha võib kui nad nii erilised on? Kas võib värvida, tuunida, nagu viimasel ajal moes on, kas võib toolist teha lilleriiuli kui ta niikuinii muuks ei kõlba? Oma nõusoleku Muhu saarele tulla ja küsimustele vastata on andnud kaks mööblirestauraatorit - Ahti Koitmäe ja Pille Suurna, huvi korral saab osaleda töötoas. Täpsemad kuupäevad on selgumas lähikuudel.
Kui keegi teist oleks nõus näitusele välja panema oma koduseid toole, kas terveid või katkiseid, oleksime väga rõõmsad. Loomulikult saab kõik toolid peale näituse lõppu tagasi. Kõige parem on ühendust võtta Paenase Ansuvälja perenaise Eva-Liisaga, kes igapäevaselt toimetab Piiri puidukoja restaureerimiskojas. Eva-Liisale saab helistada numbril 52 419 01.
Vt lisa: Eesti talutoole tutvustav raamat